Räägime interjööri valgustamisest sisekujundajaga
Interjööri õnnestunud valgustamine ei pruugi olla nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Tihti võib kohata ruume, kus valgusti on suunatud näkku või pole töölaual piisavalt valgust. Hoopis omaette küsimus on aga kujundus – mida teha selleks, et koju valitud lambid ja valgustid mõjuksid stiilse ja maitsekana ka aastate pärast. Esitasime mõned küsimused Kadrin Kalvetile, kes kogenud sisekujundajana julgeb soovitada lahendusi, mis alati töötavad ning juhib tähelepanu sagedastele vigadele, mida saab kergesti vältida.
Kuidas kasutada valgusteid avatud ruumis, kui ruum peab täitma mitmeid funktsioone – töö arvutis, söömine, lõõgastumine vms?
Lampide ja valgustite planeerimisel tuleks eelkõige silmas pidada ruumi funktsiooni. Ideaalis võiks sellega arvestada juba ehituse faasis. Sellisel juhul ei taba hiljem ebameeldivad üllatused – näiteks, et söögilaua kohale mõeldud valgusti on 20 cm valel pool või, et köök, kus peaks olema kõige rohkem valgust, on täiesti pime. Alles mõni aeg tagasi oli üldiseks tavaks riputada lamp lihtsalt ruumi keskele. Kuid muutunud on nii ruumid kui valgustite tüübid ja erinevaid lahendusi on väga palju juurde tulnud.
Kui on juba ette teada avatud ruumi erinevad kasutusvajadused – näiteks söömine, töötamine, magamine vms, siis peakski lähtuma nende tsoonide põhitegevustest. Kindlasti peab looma hea üldvalguse, kuid eraldi tuleks valgustada ka fookuskohad, et valgust saaks soovi korral gruppidesse jagada. Ma leian, et iga tõeliselt hea valguslahenduse taga on hästi planeeritud üldvalgus, mis ei ole silmatikkuv.
Tsoonides, kus pigem puhatakse (magamistuba ja elutuba), võiks eelistada lampe ja valgusteid, mille valgustugevust saab reguleerida. Lõõgastava atmosfääri loomiseks sobivad hästi ka põranda- või laualambid. Põrandalambiga on väga lihtne tekitada õdusust ja ka lisavalgust elutuppa.
Kuidas sobitada erinevad valgustitüübid? Mida tuleks valiku tegemisel silmas pidada?
Mina armastan väga siine. Siinivalgustid on oma minimalismiga peaagu nähtamatu element laes, millega saab anda ideaalse üldvalguse ja suunata kohtvalgusteid vajalikke detaile valgustama. Siiniga on ka see mugavus, et kui ruumis pole valguslahendus enne hästi läbi mõeldud, siis selle süsteemiga saab valgust viia just õigesse kohta ja kasutada ka sellistel lagedel kuhu süvisvalgustid alati ei sobi. Hiljem saab sinna juurde tuua erinevaid rippvalgusteid, seinavalgusteid jne, mis siis sobivad antud ruumiga ja annavad sellele soovitud kujundusliku idee. Kindla harmoonilise tulemuse saavutamiseks võiksid ruumis kasutatavad valgustid olla nö ühest perest. Kuid muidu võiks jälgida ühesugust stiili, järgida metalli, klaasi või muu materjali tooni. See kõik ei tähenda muidugi seda, et ei võiks kasutada mingit pilkupüüdva efektiga valgustit, millest siis tehagi see ruumi “pärl”, siiski sel juhul võiks ruumi ülejäänud valgustid jääda tahaplaanile ja pigem märkamatuks.
Kas oskad valgustite valiku puhul välja tuua mingid kirjutamata reeglid, mida järgides on tulemuseks harmooniline ruum?
Sellist konkreetset vormi või kindlat valgustit, mis kindlasti igas kujunduses toimib ilmselt polegi või ma ei oska seda välja tuua. Pigem peaks kõik kokku töötama ja looma harmoonilise pildi. Alati ei pea igas asjas trendi nii väga taga ajama, vaid vaatama, et asjad omavahel sobiks.
Võiks ka silmas pidada, mis tooni detaile üldises sisekujunduses on veel kasutatud ja seda tooni ka valgustitega sisse tuua. Näiteks hetkel kui on endiselt moes mustad detailid, siis võiks ka valgustis musta nüanssi sees olla, nt metallosad või juhe.
Üleüldiselt kasutatakse valgustites samu materjale, mis ka sisekujunduses laiemalt hetkel eelistatud on – marmordetailid, metall, naturaalsed materjalid. Vormidest pigem ümaramad ja pehmemat stiili valgustid.
Lisaks, et valitud valgustid ja lambid kodus ka hubast valgust edastaks, peaks sinna sisse valima õiget tooni valgusallika. Kodus võiks see olla soojem ja pehmem, et üldmulje oleks mahedam ja mõnusam.
Kas tuleb pähe mingi põhimõte, mille vastu inimesed kipuvad eksima, mida sa ise kodudes näed ja mis sind sisekujundajana segab?
See küll ei puuduta valgustite stiili, kuid häirib kui ühe ruumi valgustites kasutatakse väga erinevaid valgustemperatuure. Arvan, et kodune valgus peaks olema pigem soe, ehk siis 2700-3500K. Eluruumides siis nt 3000K ja pesuruumides ning köögi töötasapinna all 3500K.
Valgustite ostmisel peaks arvestma ruumiga kuhu valgusti paigaldatakse. Tihtipeale saadakse alles kodus aru, et valgusti on liiga väike ja ei valgusta piisavalt või siis kõrgete lagede puhul ei ripu piisavalt all jne.
Tähelepanelik tasuks olla sellega, et kui terviklikku interjööri ostetakse mingi uus lamp, siis see sobiks kõige ülejäänuga. Ehk jällegi tuleks jälgida metalli ja klaasi tooni ning üldist stiili. Võiks ka vaadata, et rippvalgusti ei ripuks lihtsalt keset lage, vaid, et seal all oleks ka mingi mööbliese. Üldvalgustuseks sobivad vastu lage hoidvad valgustid – süvisvalgustid, siinid või siis plafoontüüpi valgustid.
Mida inimesed sinult valguslahenduse puhul ootavad, kas üldse on mingeid ootusi ja soove või jääb valgustuse küsimus pigem tahaplaanile?
Kahjuks lastakse ikka veel elektrikul see juhe “kuhugi” tuua ja ei süveneta väga enne kui hakatakse valgusteid valima, alles siis selguvad ka probleemid. Arvan, et valgustite asukohad on ikkagi üks tähtsamaid etappe sisekujunduse projekti alguses, sest tänu valgusele hakkab terve sisekujundus elama ning õiged tsoonid saavad õige valgustugevuse. Erakliendid, kes juba sisekujundaja endale abiks on võtnud, pigem ikka usaldavad ja lasevad enda eest ka tehniliselt mõelda.
Kui juba valgustite valimiseks läheb, on protsess samasugune nagu ka mööbli ja muude detailidega – ideid ammutatakse Instagrammist ja Pinterestist ning on ette tulnud ka juhuseid, kus lemmik valgusti ümber punutakse kogu sisekujundus.
Kadrini kujundatud interjööridega saab tutvuda ja soovi korral ühendust võtta tema Instagrami lehel.
Kasutatud fotod: KODUINGEL
Oleme alati rõõmuga valmis abistama mistahes valguslahenduse loomisel ideest teostuseni.
Kui sul on tekkinud idee enda kodu valgusprojekti kujundamiseks, siis võta kindlasti ühendust meie konsultantidega ja saame sul aidata selle teoks teha.