Mis on valguse värvitemperatuur ja kuidas seda kasutada?

LED-valgustid on viimastel aastatel muutunud sisekujunduse ja arhitektuurilahenduste lahutamatuks osaks. LED-valgustitel on palju eeliseid, nagu näiteks energiasäästlikkus ja väiksem soojuse tootmine ning tänu laiale värvitemperatuuride valikule kasutatakse LED-valgusteid valguslahenduste loomisel üha sagedamini.
Fotod ja sisu: Faro Barcelona

Värvitemperatuur ei ole ainult LED-valgustitega seostatav omadus, vaid see on laiemalt valgust iseloomustav mõiste, mida kasutatakse valgusallika tooni kirjeldamiseks – külmadest toonidest soojadeni. LED-lambid annavad võimaluse luua erinevate värvitoonidega valguslahendusi, tänu millele muutub ka valgustatava ala atmosfäär ja isegi vormide tunnetus.

Mis on siis täpsemalt värvitemperatuur?

Värvitemperatuur on väärtus, mida mõõdetakse Kelvini kraadides (K) ja see määrab valguse laias laastus kas külmaks, neutraalseks või soojaks. Kui valgusti korpus soojeneb, siis kiirgab see sõltuvalt temperatuurist erinevat tüüpi valgust, andes seega kas külma või sooja valguse.
Kombineerides erinevaid keemilisi ühendeid, on võimalik valmistada kindla värvitemperatuuriga LED-lampe. LED-valgustid ei muuda ega kahjusta valgustatavaid objekte, kuna need ei kiirga ultraviolet- ega infrapunakiirgust nagu seda teevad näiteks luminofoorlambid.

Värvitemperatuurid võib jaotada kolme kategooriasse – külmad, neutraalsed ja soojad.

Külm valgus (üle 4000K)

See on sinaka alatooniga ning annab eredama valguse. Seetõttu kasutatakse sellist värvitemperatuuri enamasti töökeskkonnas – kontorites, meditsiiniasutustes ja muudes eredamat töövalgust nõudvates ruumides. Külma värvitemperatuuriga LED-ide puhul on väga oluline jälgida valgustite paigutust, et need ei pimestaks ja ei tekitaks ebamugavustunnet.

Neutraalne valgus (vahemikus 2700K kuni 4000K)

Seda tüüpi värvitemperatuuri võiks eelistada jaekaubanduses, galeriides, muuseumides kuna neutraalne valgus ei moonuta valgustatavate objektide tonaalsust ja vorme.

Soe valgus (2700K või vähem)

Soojal värvitemperatuuril on ülekaalus kollased alatoonid. Siia kategooriasse kuuluvad LED-valgustid loovad hubase, mugava ja pingevaba atmosfääri, seetõttu on enim kasutusel kodudes, eelkõige ruumides, mille peamine funktsioon on puhkus ja lõõgastumine.

Kuidas värvitemperatuuridega ruumi kujundada

Et teada saada, kuidas rakendada LED-i värvitemperatuuri keskkonda ja saavutada soovitud atmosfäär, on esmalt vajalik kindlaks teha valgustatava ruumi peamine funktsioon ja selles teostatavad tegevused. Värvitemperatuuridega saab luua nii pingevaba ja lõõgastavat keskkonda, kus inimene saab tunda ennast võimalikult mugavalt kui ka ruume, kus valgustus soodustab head keskendumist ja on pigem ergutav – näiteks kliinikutes või raamatukogudes.

Seetõttu tuleb valida erinev värvitemperatuur olenevalt sellest, kas soovite valgustada äripinda, kontorit, klientide vastuvõturuumi või hotelli fuajeed. Sooja valgusega saab hästi esile tõsta ka ruumi arhitektuurilisi eripärasid või dekoratiivseid elemente.
Neutraalne valgus seevastu ei erista reljeefe, vaid pakub selgemat vaadet, vähendades kontraste, muutes selle parimaks valikuks kohtades, kus nähtavus on oluline või kus tuleb julgustada tegevust, näiteks ostlemist. Näiteks kooli klassiruumis kasutatakse neutraalset valgust.
Kui soov on ruumis esinevaid reljeefe eristada, tuleks lisaks kasutada aktsentvalgustust ning sellisel juhul sõltub värvitemperatuuri valik ka valgustatava objekti enda värvitoonist. Näiteks soojade toonidega skulptuuri esiletõstmiseks tuleks kasutada värvitemperatuuri 2700k, külmade toonidega kivist skulptuur tahaks esiletõstmiseks aga 3000k või 4000k. LED-valgustid tuleks paigutada strateegilistesse kohtadesse, kus nad võivad soovi korral tekitada varje ja valgustatud elemendid või seinaosa veelgi paremini esile tuua.

Lisaks on oluline arvestada seinte, põranda, mööbli jne värviga, et LED-värvitemperatuuri ja ruumis kasutatud värvide kombinatsioon omavahel sobiksid.

Erinevate värvitemperatuuride oskusliku kasutamisega ruumis on isegi isikupäratu ruum võimalik muuta omanäoliseks ning soodustada just neid tegevusi, mille jaoks see on planeeritud. Erinevate värvitemperatuuridega on võimalik luua visuaalseid efekte, mis ruumi kas avardavad või hoopis väiksemaks muudavad.

Värvitemperatuuride kombineerimine

Ruumis kasutatav LED-ide värvitemperatuur ei pea alati olema ühtlane. Erinevate temperatuuride kombineerimine sobib eriti hästi mitmeotstarbelistesse ruumidesse, kus teatud kohtades soojade ja teistes jahedate tulede kombineerimine võib luua täiusliku õhkkonna. Selline varieerimine võib olla eriti kasulik sellistes kohtades nagu kohvikud, restoranid, kaubanduskeskused jne, kus valguse poolt edastatavate aistingute kaudu on võimalik inimeste tegevust mõjutada.

Kui soovid luua ruume, milles valgustemperatuure on kasutatud läbimõeldult, siis meie konsultandid aitavad hea meelega valida sobivad valgustid ja valgusallikad.